Sarjahiihdot 2026

Hippohiihdot 2026

Hippohiihdot tiistaina 17.2.2026 klo 18:00 Heinsuon Urheilukeskuksessa, osoitteessa Tiilijärventie 9. Ilmoittautuminen etukäteen maanantai 16.2. klo 20 mennessä. Etukäteen ilmoittautuminen sujuvoittaa aikataulun tekoa ja kilpailu ei venyisi turhan pitkäksi....

lue lisää

Hollolan CustomSki-hiihdot 10.1.2026

       HUOMIO! Kilpailu ON PERUTTU niukan lumitilanteen takia!                  Hollolan kansalliset CustomSki-hiihdot Lauantaina 10.1.2026 klo 11.00 alkaen.  Hiihtotyyli on Vapaa. Kilpailuohjeet: Heinsuon Urheilukeskus, Tiilijärventie 9, Hollola. Pysäköinti: Ei...

lue lisää

Sarjahiihdot 2026.

Seuraava kerta on Hollolassa TORSTAINA 12.2 klo 18:30 alkaen.

Katso ohjeet alempana 3. sarjahiihdon kohdalta.

Huomio baanoista! Vaikka ulkona näyttää talviselta niin lumipatja on melko heikko tampatuilla reiteillä joten alamäissä ei välttämättä kunnollisia latu-uria ole, joten laskuihin malttia ja tarkkuutta.

Myös 5km lenkiltä jää pois pohjoisosan ns. ”murhamäki” joten siitä ennen käännytään suolle päin oikealle, edessä on nauha. Reittiä on merkattu pienin viirein ja tutustukaa rataan jos mahdollista.

 

Osakilpailut:

14.1 Lahden Hiihtoseura perinteinen väliaikalähdöllä.

21.1 Hollolan Urheilijat, Sprintti Vapaalla.

12.2 Hollolan Urheilijat, Vapaalla väliainkalähdöllä. HUOM! Torstai

11.3 Lahden Hiihtoseura, Vapaa yhteislähtö,

Sarjahiihtoihin ilmoittaudutaan etukäteen järjestäjän HU-46 tai LHS nettisivulta löytyvän linkin kautta joka tapahtuu Webscorer ohjelmassa. Ilmoittautumislinkki tulee kunkin kilpailun kohdalle noin viikko ennen kilpailua. Tarkista pienempien hiihtäjien osalta sarja jäljempänä olevasta taulukosta. Ilmoittautuneiden mukaan tehdään lähtölista joka ilmestyy viimeistään tiistai-iltana järjestäjän sivuille kisaohjeeseen. Sarjat on 6 – 65.

Normaalimatkan kilpailut alkavat klo 18.30 pienempien sarjoilla, paitsi sprintti-hiihto jo klo 18:00 alkaen. Lähtölistat tulevat kilpailun järjestäjän sivuille edellisenä iltana . Tarkemmat ohjeet Heinsuon kilpailuista tulevat tähän osioon lähempänä kilpailua. Numeroiden jako alkaa noin puoli tuntia ennen kilpailua, hakekaa numero ajoissa ja tutustukaa rataan hyvin.

HU-46 seuralaisille jaetaan palkinnot hiihtokauden päätöstilaisuudessa keväällä. Yhteispisteet lasketaan vähintään kolmesta kilpailusta saatujen parhaiden sijoitusten perusteella. Seuranmestaruuskilpailu Hollolassa lasketaan yhdeksi kilpailuksi mukaan, eli jos hiihtää vaikka vain kaikki kolme (3) Heinsuon kilpailua, loppusijoitus lasketaan niistä. Toki jos kisoja peruuntuu niin saadaan kyllä joku järjestys laskettua. Myös vähemmän sarjahiihtoja hiihtäneet palkitaan, eli ”kaikki palkitaan”.

Lasten sarjat:

N6 / M6 = syntymävuosi 2020 ja 2021
N8 / M8 = syntymävuosi 2019 ja 2018
N10 / M10 = syntymävuosi 2017 ja 2016
N12 / M12 = syntymävuosi 2015 ja 2014
N14 / M14 = syntymävuosi 2013 ja 2012
N16 / M16 = syntymävuosi 2011ja 2010

Tähti-sarja on tarkoitettu erityislapsille ikään katsomatta, reitti on helppo, sama kuin 6-sarjalaisilla.

Kilpailujen pakkasraja on -15 ºC. Yritetään päättää mahdollinen peruuntuminen viimeistään tunti ennen kilpailun alkua jos näyttää liian kylmältä, myös mahdollinen tuuli vaikuttaa!

 

2. Sarjahiihto keskiviikkona 21.1.2026, Vapaa sprintti, Heinsuon Urheilukeskus, klo 18:00 alkaen.

TULOKSET:
6-8-VUOTIAAT: 2026 sprintti 6 ja 8 sarjat

ERIEN TULOKSET YLI 10-VUOTIAAT: 2026 Sarjahiihto V ERÄTULOKSET

Karsinnan tulokset, sarjat 10 eteenpäin

 

Latukartta uuteen ikkunaan

 

Tähti ja 6- sarjat hiihtävät normaalin väliaikahiihdon 0,2 km reitillä jossa on perinteinen latu-ura eli  ”hevosenkenkä” tasaisella kentällä.

8 sarjoilla on 0,4 km sininen sprinttireitti. 30 sekunnin lähtövälit. Ajat otetaan käsin ja ne ilmestyvät ikkunalle tulosten valmistuttua. Reitti lähtee kentältä ja ensimmäisen ylämäen jälkeen käännytään oikealle pieni kuusikko kiertäen  ja kentälle takaisin maaliin.

Loput sarjat hiihtävät karsinnan 15 sekunnin lähtövälein joista aikojen perusteella jaetaan erähiihtoihin. Lähtöihin saatetaan yhdistellä sarjoja, lopputuloksissa erotellaan sarjoittain. Erähiihdoissa ei oteta aikoja, maaliintulojärjestys ratkaisee. Erähiihdoissa käytetään samaa kilpailunumeroa.

N10, M10 = 0,4 km

N12, M12, N14 = 0,8 km

Loput sarjat = 1 km

Erien hiihtäjien määrä riippuu sarjan koosta, esim jos sarjassa on 8 hiihtäjää niin A-finaalissa on 4 ja B- finaalissa 4. Jos sarjassa on 7 niin kaikki hiihtää vain A-finaalin. Eräjako ilmestyy karsinnan tulosten valmistuttua toimiston ikkunaan maalialueen puolelle. Hiihtäjät kutsutaan kentälle riviin oman eränsä lähtöön sen koittaessa. Erissä lähdetään tasatyöntäen latua pitkin kunnes merkkikartioiden jälkeen saa hiihtää vapaalla tyylillä.

Lopulliset tulokset tulevat illalla nettiin. Palkintoja ei jaeta.

Eräjaot menevät jotakuinkin alla olevan taulukon mukaan.

 

 

 

3. Sarjahiihto Torstai 12.2.2026, Klo 18:30  Heinsuo.

Huomio baanoista! Vaikka ulkona näyttää talviselta niin lumipatja on melko heikko tampatuilla reiteillä joten alamäissä ei välttämättä kunnollisia latu-uria ole, joten laskuihin malttia ja tarkkuutta.

Myös 5km lenkiltä jää pois pohjoisosan ns. ”murhamäki” joten siitä ennen käännytään suolle päin oikealle, edessä on nauha. Reittiä on merkattu pienin viirein ja tutustukaa rataan jos mahdollista.

LÄHTÖLISTA tästä

TULOKSET tästä

 

6-sarjat ja Tähti hiihtävät stadionin 200m lenkin ns. hevosenkengän tasaisella stadionilla. Latu-ura löytyy

N6/M6/Tähti = 0,2km.

N8/M8 = 1 km.

N10/M10 = 2 km.

N12/M12 ja N14 = 3 km.

Muut sarjat hiihtävät 5 km.

JOS LUMITILANNE NÄYTTÄÄ HEIKOLTA NIIN MATKOJA / KIERROKSIA SAATETAAN MUUTTAA.

Kilpailunumerot jaetaan toimistorakennuksen takaa luukulta, numero luovutetaan maaliintulon jälkeen heti maalialueella sijaitsevaan laatikkoon mehupisteessä.

Hollolassa ei jaeta palkintoja, kauden lopussa lasketaan yhteispisteet ja palkitaan omassa päätöstilaisuudessa.

Alla linkit  latukarttoihin

0,2 km reitti ns. hevosenkenkä

1 km reitti vaaleanvihreällä sama reitti kun oli sprintissä

2 km reitti vihreällä

3 km reitti sinisellä

5 km lyhennetty

Yläkuva: 2 km kääntyy oikealle ja miltei heti on alemman kuvan kohta.

2 ja 3 km tästä oikealle puolelle ylämäkeen. 5:nen käy vasemmalla ja yhtyy lopulta tuolla mäen päällä loppureittiin.

——————————————————————————————————————————————————

 

Kilpailunumeron saa kilpailupaikalla toimistorakennuksen palvelupisteluukulta (ulkokautta) alkaen noin tunti ennen kisan alkua.

Hollolan Urheilijoiden mestaruushiihto (samalla Hollolan kunnanmestaruushiihto)

Seuran mestaruushiihto ja kunnanmestaruushiihtopäivä on ???  ”normaalimatkat” vapaalla.

 

 

Ampumahiihto

Suunnistus

Hiihto

Soutu

Menoa ja sykettä vuodesta -46