Värisuora Keuruun nuorten SM-hiihdoista

Tukea vähävaraisten perheiden lasten harrastamiseen

Hollolan Urheilijat -46 mahdollistaa seuran hiihto- tai ampumahiihtoharjoituksissa käyville vähävaraisten perheiden lapsille hiihtovarustepaketin lainaamisen CustomSki:ltä maksutta. Hiihtovarustepakettiin kuuluvat sukset, monot ja sauvat hiihtokaudeksi 2023-2024....

read more

Värisuora Keuruun nuorten SM-hiihdoista  14.-16.1.2022

Hollolan Urheilijoiden nuoret menestyivät upeasti Keuruulla viime viikonloppuna käydyissä nuorten SM-hiihdoissa. Kotiin tuomisina oli kaiken värisiä mitaleja. Menestystä tuli sekä henkilökohtaisilla matkoilla että viestissä.

Perjantaina kisattiin perinteisen tyylin sprintit. Jäisellä radalla käydyt kilpailut oli täynnä jännitystä. Parhaasta sijoituksesta vastasi miehet 18-sarjassa viidenneksi tullut Roni-Emil Norrbacka. Karsinnan väliajoissa kärkivauhtia pitänyt Leevi Passila karsiutui kaaduttuaan viimeisessä alamäessä. N 20 sarjassa kilpaillut Siiri Kejonen oli hienosti sprintin 19.

Lauantaina kisattiin henkilökohtaiset normaalimatkat vapaalla hiihtotyylillä. Leevi Passila otti M17 sarjassa ylivoimaisen voiton, jolla olisi tullut kultaa myös 18-vuotiaissa miehissä. Komean päivän kruunasi seuraan tälle kaudelle tullut Frans Pylkkänen saman sarjan kolmannella sijalla. Päivää saatiin juhlistaa tuplamitalien kera.

Sunnuntaina kilpailtiin seurojen välisistä viestimestaruuksista. Naiset 20-sarjassa kilpailleessa joukkueessa hiihti Siiri Kejonen, Olivia Halme ja Senni Nurmi. Tytöt sijoittuivat kilpailussa sijalle 14. 18-vuotiaiden miesten sarjassa Hollolan Urheilijoilla oli mukana kaksi joukkuetta. Viestikilpailu oli seuran kannalta jännittävä loppuun saakka sillä sijoista 2-4 käytiin kova kiritaistelu, jonka Leevi Passila käänti vahvalla rytminvaihdoksella viimeisessä ylämäessä Hollolan Urheilijoiden hyväksi tuoden joukkueen maaliin toisena. Joukkueessa hiihtivät Leevin lisäksi Roni-Emil Norrbacka ja Veeti Passila. Kakkojoukkue sijoittui sijalle 13.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tästä linkistä kisajärjestäjien tulospalveluun:

Tulokset nuorten SM-hiihdot Keuruu

Ampumahiihto

Suunnistus

Hiihto

Soutu

Menoa ja sykettä vuodesta -46